Najčešća pitanja
Fotonaponski sustavi su dokazana i pouzdana tehnologija koja se uspješno koristi već više od 40 godina. Ako znate samo osnove o ovoj tehnologiji vjerovatno Vam nedostaju detaljnije informacije te si postavljate puno pitanja u želji da saznate kako fotonaponski sustavi rade te kako koriste Sunce kao izvor energije. Stoga ćemo Vam mi dati odgovore na neka od najčešće postavljanih pitanja, a za još detaljnije informacije nas slobodno kontaktirajte.

Koja je razlika između fotonaponskih sustava, fotonaponskih elektrana, solarnih sustava, sunčanih elektrana?
Ispravan stručni naziv za sustave/elektrane koje sunčevu energiju pretvaraju u električnu energiju je fotonaponski sustav ili fotonaponska elektrana. Pravilno je koristiti i naziv sunčana elektrana. Solarni sustav je stručni naziv za sustave koji koriste sunčevu energiju za zagrijavanje vode. Ipak, bez obzira na to danas se u našem društvu za sustave/elektrane koje sunčevu energiju pretvaraju u električnu energiju koriste svi navedeni nazivi.
Bitno je znati da postoje sustavi/elektrane koji sunčevu energiju pretvaraju u električnu energiju i da postoje sustavi koji sunčevu energiju koriste za zagrijavanje vode.

Kako rade fotonaponski sustavi?
Fotonaponski sustavi se sastoje od fotonaponskih panela (modula) koji tijekom dana apsorbiraju sunčevu energiju i pretvaraju je u istosmjernu struju. Većina domaćinstava i industrijskih postrojenja rade na izmjeničnoj struji, pa se proizvedena istosmjerna struja pomoću fotonaponskog izmjenjivača pretvara u korisnu izmjeničnu struju.
U tom trenutku ili koristite proizvedenu električnu energiju u svojoj kući (pogonu) ili ju predajete u javnu elektroenergetsku mrežu.

Koji su glavni dijelovi fotonaponskih sustava?
Glavni dijelovi fotonaponskih sustava su:
-
Fotonaponski paneli – ploče dimenzija oko 1×1,66m koje se montiraju na krovne površine ili tlo (ako se radi o sustavima koji se grade na tlu) i koje vrše direktnu pretvorbu sunčeve u električnu energiju;
-
Konstrukcija – aluminijska konstrukcija koja se pričvršćuje na krovne površine ili tlo (ako se radi o sustavima koji se grade na tlu) i koja služi za prihvat fotonaponskih panela;
-
Fotonaponski izmjenjivač – elektronički sklop koji istosmjernu struju proizvedenu u fotonaponskim panelima pretvara u izmjeničnu struju (koja se obično koristi u domaćinstvima i pogonima);
-
Ostala oprema – razvodni ormar, sklopke, kabeli, kanalice i potrošni materijal.

Je li sunčava energija dovoljno pouzdana i snažna za moj dom ili tvrtku?
FN paneli prestaju prizvoditi električnu energiju jedino kad nema sunce. Dakle, tijekom noći i za vrijeme pomračenja. Sunce je konstantno te je predvidljivije i pouzdanije od elektrana koje imaju prekide i po nekoliko stotina puta godišnje. Sunčeva energija nije prolazna. Ključ je budućih nižih električnih računa i čišće okoline.

Koji je životni vijek fotonaponskih sustava?
Danas se u našem društvu govori o životnom vijeku fotonaponskih sustava od 25 godina što nije točno. Proizvođači fotonaponskih panela daju standardna jamstva da snaga (proizvodnja) fotonaponskog panela do 25 godine neće pasti ispod 80% nazivne snage (proizvodnje). Nakon 25 godina fotonaponski sustav neće stati s proizvodnjom nego će i dalje nastaviti proizvoditi električnu energiju ali u manjoj količini u odnosu na početak rada fotonaponskog sustava.

Koliko košta instalacija FN sustava?
Svaka instalacija fotonaponskog sustava je jedinstvena te iz tog razloga ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje.
Svaka procjena troškova sadrži određeni broj stavki i one će se razlikovati za svaku situaciju. No, razumijevanje što su ove stavke prvi je korak u odgovoru na ovo pitanje. Neke stavke koje utječu na troškove instalacije fotonaponskog sustava su:
-
Veličina sustava koja se često temelji na:
-
Potrebi za električnom energijom Vašeg domaćinstva ili tvrtke,
-
Koliki postotak potrošnje električne energije želite nadoknaditi sunčevom energijom;
-
-
Vrsta krovne površine na koju se montiraju fotonaponski paneli;
-
Stanje i konstrukcija objekta na koji se montira fotonaponski sustav;
-
Kvaliteta opreme i jamstvo.
Za najnovije cijene i detaljan proračun slobodno nas kontaktirajte.

Koliko košta održavanje FN panela?
Fotonaponski sustavi su jednostavni sustavi bez pokretnih dijelova te nema potrebe za redovnim održavanjem/servisiranjem zbog istrošenosti ili dotrajalosti.
Dva osnova dijela fotonaponskog sustava su fotonaponski paneli i izmjenjivač. Proizvođači fotonaponskih panela daju standardna jamstva da snaga fotonaponskog panela do 25 godine neće pasti ispod 80% nazivne snage te nisu podložni kvarovima.
Fotonaponski izmjenjivač je elektronički sklop kod kojeg postoji mogućnost pojave kvara, ali proizvođači fotonaponskih izmjenjivača nude standardno jamstvo u trajanju od 5 godina uz mogućnost produženja jamstva do 20 godina.
Čišćenje fotonaponskih panela do sada se nije pokazalo kao isplativo pa se održavanje fotonaponskih sustava svodi na vizualne preglede i otklanjanje eventualnih kvarova po potrebi.

Koje je vrijeme povrata investicije u izgradnju fotonaponskog sustava?
Vrijeme potrebno za povrat troškova instalacije novog fotonaponskog sustava je teško pitanje na koje se ne može dati konkretan odgovor bez prethodne analize lokacije jer će na konačan rezultat utjecati mnogi čimbenici. Vaša stopa povrata ovisit će o financijskim i okolišnim varijablama.
Neke od varijabli koje utječu na vrijeme povrata investicije su:
-
Trenutna cijena električne energije koju plaćate svom opskrbljivaču;
-
Vaša godišnja potrošnja električne energije;
-
Koliko energije će proizvesti vaš fotonaponski sustav;
-
Koliko proizvedene električne energije ćete potrošiti za svoje potrebe, a koliko predati u javnu elektroenergetsku mrežu;
-
Trošak izgradnje fotonaponskog sustava.
U Solektriku koristimo najnovije softvere za veliku točnost podataka navedenih stavki te da biste saznali kako fotonaponski sustav izgleda u Vašem domu ili tvrtki zatražite besplatnu konzultaciju.
